lekarz

Nadczynność tarczycy- jakie badania laboratoryjne?

Tarczyca jest składową jednej z najważniejszych osi organizmu ludzkiego. Wspólnie z przysadką oraz podwzgórzem tworzy oś podwzgórzowo – przysadkowo – tarczycową zawiadującą metabolizmem. Choroby tarczycy zaliczane są do chorób społecznych ze względu na ich częste występowanie.

Raz w roku warto, więc wykonać badanie TSH. Jest to oznaczenie poziomu hormonu wydzielanego przez przysadkę i sterującego pracą tarczycy. Otrzymany wynik powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
Norma dla TSH wynosi 0,4-4,0 mIU/ l, ale często jest ona dostosowywana do wieku oraz płci pacjenta (więcej na temat wyników badania TSH – https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/)

Obniżony wynik TSH w większości przypadków świadczy o nadczynności tarczycy, która uzyskała autonomię i nie podlega już hamującemu wpływowi przysadki i podwzgórza. Tarczyca ponadto w tym przypadku poprzez swoje hormony hamuje wytwarzanie TSH. Opisana powyżej postać nadczynności to postać pierwotna. W mniejszej liczbie przypadków jednak TSH może być w normie lub nawet podwyższone, a ilość hormonów również powyżej granicznego poziomu. Wyniki takie wskazują na nadczynność wtórną. W tej postaci objawy kliniczne związane są z nadmierną produkcją hormonów tarczycy stymulowaną uszkodzeniem podwzgórza lub przysadki (najczęściej jest to gruczolak przysadki).

lekarz