Tarczyca jest składową jednej z najważniejszych osi organizmu ludzkiego. Wspólnie z przysadką oraz podwzgórzem tworzy oś podwzgórzowo – przysadkowo – tarczycową zawiadującą metabolizmem. Choroby tarczycy zaliczane są do chorób społecznych ze względu na ich częste występowanie.

Raz w roku warto, więc wykonać badanie TSH. Jest to oznaczenie poziomu hormonu wydzielanego przez przysadkę i sterującego pracą tarczycy. Otrzymany wynik powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.
Norma dla TSH wynosi 0,4-4,0 mIU/ l, ale często jest ona dostosowywana do wieku oraz płci pacjenta (więcej na temat wyników badania TSH – https://portaldlazdrowia.pl/tsh-wyniki-badania-norma/)

Obniżony wynik TSH w większości przypadków świadczy o nadczynności tarczycy, która uzyskała autonomię i nie podlega już hamującemu wpływowi przysadki i podwzgórza. Tarczyca ponadto w tym przypadku poprzez swoje hormony hamuje wytwarzanie TSH. Opisana powyżej postać nadczynności to postać pierwotna. W mniejszej liczbie przypadków jednak TSH może być w normie lub nawet podwyższone, a ilość hormonów również powyżej granicznego poziomu. Wyniki takie wskazują na nadczynność wtórną. W tej postaci objawy kliniczne związane są z nadmierną produkcją hormonów tarczycy stymulowaną uszkodzeniem podwzgórza lub przysadki (najczęściej jest to gruczolak przysadki).

lekarz

 

Comments are closed.

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.