Zamek Bolczów

Rudawy Janowickie to niewielkie pasmo górskie, ale ma wiele ciekawych atrakcji. Są tam ciekawe szlaki, drogi rowerowe, ruiny zamków, skałki do wspinania, skalne miasteczko. Każdy znajdzie coś dla siebie, również rodziny z dziećmi. Bardzo ciekawą wycieczkę można zrobić z Janowic Wielkich na zamek Bolczów, a raczej do ruin zamku Bolczów.

Janowice Wielkie istniały na pewno już w okresie pierwszych śląskch piastów, chociaż są przypuszczenia, że już dawniej mogła tam istnieć osada. Rozwój miejscowości nastąpił w XII-XIV wieku i związany był z odkrytymi pobliżu rudami miedzi, srebra, żelaza oraz pirytu. Czarny okres to wojny husyckie, w czasie których Janowice i wiele okolicznych miejscowości zostało spalonych. Zdobyty został pobliski zamek Bolczów, który również zniszczono.

Zamek Bolczów powstał pod koniec XIV wieku, a do jego budowy wykorzystano dwie duże skały, które włączono w mur obwodowy. Zbudowano budynek mieszkalny i budynek dla kobiet oraz kilka zabudowań gospodarczych i cysternę na wodę. Zamek został zniszczony w wyniku wojen husyckich i odbudowany dopiero w początkach XV wieku. W trakcie kilkakrotnej przebudowy zamek Bolczów dostosowano do obrony z użyciem broni palnej. Koniec zamku nastąpił w 1645 roku, kiedy to zajęli i spalili go Szwedzi. Dopiero w połowie XIX wielu zbudowano tam schronisko turystyczne, które przetrwało do 1946 roku. Później schronisko rozebrano, a zamek pozostaje ruiną jak w dawnych wiekach.

Więcej  zdjęć zamku Bolczów – https://discover.pl/zamek-bolczow/